Makijaż, ubieranie

Zajmujemy się przygotowaniem ciała osoby zmarłej do pochówku, polega to na wyretuszowaniu ciała zmarłego, zamaskowaniu objawów rozkładu oraz choroby, na którą zmarły chorował, a która znacznie pogorszyła jego wygląd. Do korekty wizerunku wykorzystywane są specjalistyczne środki. Fachowe preparaty pomagają poprawić koloryt skóry i zamaskować przebarwienia. Do ostatecznych poprawek służą kosmetyki kolorowe. Kosmetyka pośmiertna obejmuje nie tylko twarz, lecz także wszystkie części ciała, które nie zostaną zasłonięte ubraniem. Oczywiste jest, że tanatotoaleta polega na indywidualnym działaniu, uzależnionym od konkretnej sytuacji, potrzeb, wymagań rodziny i stanu ciała zmarłego. Bierze się wówczas pod uwagę, jaka była przyczyna śmierci i w jaki sposób wpłynęła na zmianę wyglądu. W przypadku śmierci spowodowanej wypadkiem konieczna jest dodatkowa rekonstrukcja zwłok.Ta ma na celu zatuszować ubytki ciała. Niektórym ciałom wystarcza kilka drobnych poprawek, inne wymagają poważnych zabiegów.

Ubiór

Tak sporządzony wizaż jest elementem zabiegu. Inną częścią tegoż jest właściwy ubiór oraz odpowiednie ułożenie zmarłego w trumnie. Ubiór jest również bardzo istotny i ma jak najlepiej prezentować zmarłego. Co więcej, strój ma chować wszelkie mankamenty. Pomocne w tym są apaszki, rękawiczki oraz inne dodatki.

Podstawowe środki toalety obejmują mycie, dezynfekcję, pozbycie się wszystkich przedmiotów powypadkowych oraz po pobycie w szpitalu, zablokowanie wszystkich otworów, zabezpieczenie ciała oraz ubiór.

balsamacja ciała

Sztuka konserwacji ciała obejmuje szereg zabiegów przy użyciu specjalistycznych środków i kosmetyków. Wszystko to ma na celu zabezpieczenie i poprawę wyglądu osoby zmarłej. Najbardziej zaawansowana forma kosmetyki, zwana balsamacją, pozwala zatrzymać, a często również zniwelować oznaki procesu rozkładu ciała. Dzięki niej znacznie poprawia się wygląd osoby zmarłej oraz wydłuża czas jaki może upłynąć między zgonem a pochówkiem. Czas ten pozwala rodzinom na zorganizowanie się i przygotowanie do pogrzebu (np. gdy rodziny rozproszone są po całym świecie).

Względy estetyczne i sanitarne są powodem popularyzacji zabiegu balsamacji. Ta powszechnie stosowana w krajach wysokorozwiniętych praktyka zyskała akceptację również w Polsce. Często przeprowadzenie zabiegu jest wymogiem Sanepidu. Dotyczy to głównie sytuacji wywożenia zmarłego za granicę.